Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alwernia DAF_Trucks Diosdado_Macapagal_y_Pangan Echium_creticum_L._subsp._creticum Dimas_Camilo_Cortes Croix_des_Bouquets Dromicitae Diogo Cynodon_aristiglumis Corazón_FM Almiranta Division_Este_de_la_Liga_Americana Crema_de_mantequilla Césped_inglés Amélie_Beaury-Saurel Alfabeto_arabe East_Meadow_(Nueva_York) Ampelis_rubro-cristata Cárice Debbie_Allen Distrito_de_seclla Distrito_de_Rímac Alonso_del_arco Diego_del_Carpio_(Avila) Datación_por_termoluminiscencia Dueño_del_mundo Dover_(Florida) Alto_Representante_para_la_Politica_Exterior_y_Seguridad_Comun Aleksandr_Kuschynski Cuatro_(desambiguacion) Eclíptica Amante_(náutica) Dmitri_Mendeleiev Diego_perez_(conductor) Alopecia_areata_universal David_Miscavige Alexander_von_nordmann Edel_de_Cleron Corredor_Centro_(Metropolitano) Círculo_Argentino_de_Periodistas_Agrarios Copa_del_Mundo_de_1974 Cronología_de_la_colonización_de_América_del_Norte_(1600)_(1699) Cortesi Darren_Collison Distrito_de_Pucará_(Junin) Cypholophus Deathmetal Disciplina_inglesa Dendropicos_xantholophus Edad_Colloncurense Coutarea Cuilco Distrito_de_Dakshin_Bastar_Dantewada Cuestión_de_peso_(Argentino) Allín

html map