Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rosemary_Grevillea Municipio_de_Congress_(condado_de_Wayne,_Ohio) Genesio Ruta_de_Rhode_Island_117A Gião_(Vila_do_Conde) Indice_de_Swaroop Revolución_(película) Rhinobatos_glaucostigma Gayo_Casio_Longino_(cónsul_96_a._C.) Genkidama USS_Los_Angeles_(ZR-3) Roshashana Giovanni_Francesco_Sagredo SNRI Rio_Piedra_(Matanzas) Roberto_Bottino Trichananca_aptera Tricodactílido USP-T Impatiens_hawkeri Tres_Capones Gargantúa_(gorila) Roman_Alis Resource_Reservation_Protocol Rocky_Point_(Washington) Funcion_vacia Municipio_de_Richfield_(condado_de_Spink,_Dakota_del_Sur) SEAT_Tango Gamespot_com Trooper_(Pensilvania) René_Lalique Freezer Resistencia_a_la_compresión_vertical_del_embalaje Gerardo_Alckmin Universidad_de_Avignon_y_de_los_Países_de_Vaucluse Iglesia_de_Santa_Catalina_(Hamburgo) Universidad_Ben-Gurión_del_Negev Fridley_(Minnesota) Municipalidad_de_Varaklanu Rubicon:_Los_ultimos_años_de_la_República_Romana Reino_de_aksum Rheithrosciurus_macrotis Municipio_de_Crow_Lake_(condado_de_Jerauld,_Dakota_del_Sur) Giulio_Cesare_in_Egitto_(Handel) Revolucion_en_los_Estados_Unidos_de_América Ruta_Provincial_25_(Buenos_Aires) Municipio_de_Black_(condado_de_Posey,_Indiana) U.N.A.B. Robin_Hood_(Serie) Ricardo_Saenz_de_Ynestrillas_Perez Rene_García_Villegas Unión_Soviética_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Innsbruck_1964 Girolamo_Genga Tres_(desambiguación) Friedr.

html map