Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Germain_sur_Bresle Territorio_foral Teatro_chino Salix_bigelovii_var._angustifolia Sólo_para_hombres Thistle_col Slovakia's_Next_Top_Model Sebastian_Yradier Teodegoda Societa_Sportiva_Sambenedettese_Calcio Tino_López_Guerra Secesion_vienesa Sangoulé_Lamizana Sudur-Múlasýsla Super_Bowl_XLIII Torres_de_bulnes Sailor_Moon_R_(videojuego_para_Super_Nintendo) Sitio_a_Leningrado Sri_Laṅka Shawn_Fanning Stegia_lavatera Temporada_1967_de_Formula_1 Teoria_de_Placas_(Geografía) Salvia_acuminata Temporada_1961-62_de_Los_Angeles_Lakers Sonata_para_piano_nº_1_en_Do_mayor_K._279_(Mozart) Sajonia_(asuncion) Segunda_Guerra_Punica Telex Símbolos_de_la_Union_Europea Teoría_de_la_conspiración Terremoto_de_Santa_Fe_de_Bogotá_de_1785 Sistema_Coriano Soledad_(telenovela_mexicana) Thor_(desambiguacion) Salto_de_Villagonzalo Setaleyrodes_litseae Sergio_Osmeña Serie_595_de_Renfe Sam_Lake Test_de_bender Sceptrum_Brandenburgicum Sesión_del_Comité_Olimpico_Internacional Torneo_Clausura_2012_-_2013_de_Segunda_División_de_Costa_Rica The_American_Mathematical_Monthly Torneos_ATP_en_2014 Tista The_Futurist Silencio_..se_rueda Sir_Roger_Casement Santisimo_Cristo_de_San_Agustín_(Granada) Torneo_de_francia Santo_Antônio Torneo_Bicentenario_2010_(México) Saint_Aubin_(Paso_de_Calais)

html map