Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brontosaurus_excelsus Castillo_de_Andilla Centro_(municipio_Mexico) Canastero_de_Iquico Campeonato_Mundial_de_Lucha_de_1985 Carretera_de_Nebraska_92 Barrio_la_camelia Captura_al_paso Bulbo_(lámpara) Blanca_del_majuelo Cas_Catala CONABIP Batalla_de_montiel Bienvenidos_(programa_de_television_Chileno) Bifrenaria_harrisoniae_var._insularis Bernardo_de_Bonaval Berni_rodriguez Bassia_sieversiana Borghetto_Santo_Spirito Carcare Catamayo Castro_Caldelas Babor Broadcast_(banda) Boeing_F/A-18F_Super_Hornet Celastraceae Buffington_(Pensilvania) Bélgica_Castro Canal_de_aguas_bravas_de_zaragoza Basílica_menor_nuestra_señora_de_la_monserrate Cantones_de_Altos_Pirineos Barreiros_Azor Año_1147 Campeonato_Mundial_de_Bobsleigh_y_Skeleton Carretillas_mecánicas Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1916 Breda Centro_(Zaragoza) Bois_l'Eveque Cebroide Bernardo_de_Centelles Batalla_de_Velez-Malaga Brenha Bromuro_de_magnesio Bulbs Carapa Capilla_de_los_Alas Carex_ornithopoda_subsp._bulgarica Caudal_ecologico Bap_rimac Buque_Insignia_Atago Carlisle_United_F.C. Cerro_del_Pacandé CDCR Bayardo_Arce_Castano

html map