Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Il_segreto_di_Susanna Río_Ivalo Ronnie_Branston George_Smith_(atleta) Roses_(cancion) Municipio_de_Panuco Trepacaballos VNV S_H_I_E_L_D. Uchū_no_Stellvia Frontier_in_Space Municipio_de_Huntington_(condado_de_Gallia,_Ohio) Turmeque Rio_Místico Una_pistola_en_cada_mano Rios_de_color_púrpura_2_-_Los_angeles_del_apocalisis Municipio_de_Lacey_(Nueva_Jersey) Ruta_Nacional_320_(Japón) Representante Garden_Farms Rio_Cotacajes Ricardo_Fernandez_Flores Tretanorhinus_nigroluteus Revolución_del_9_de_Septiembre Fósforo_(cerilla) Reserva_Nacional_Matsés Una_del_diablo Funcion_recursiva Municipio_de_Grady Municipio_de_Raleigh Fusil_Chassepot Garibotto Municipio_de_Douglass_(condado_de_Berks,_Pensilvania) Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Últimos_Días_en_la_Republica_Dominicana Rio_Tay Iglesia_de_los_dominicos_de_colmar Galvantula Union_aduanera Rijkaard Galio_de_roca Glénat_(Cantal) Gastronomia_de_Schleswig-Holsteiner Union_Romaní_Española Ruta_Estatal_de_California_221 Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Días_en_Austria Iglesia_de_Mulluri Revolucionario_americano Gabrio_Piola Gestion_de_salud Richard_Jordan_(director_de_cine) Requejada Imperio_Etíope Ronabia Tudela_de_Duero Municipio_de_Clinton_(condado_de_Ringgold,_Iowa)

html map