Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

ATR_42-320 Choca_esos_cinco Afonso_Claudio Verbo_el_quechua_ancashino Acampe_wightiana Valverde_del_Majano_(Segovia) Clube_Oriental_de_Lisboa Valdeflores_(México) Zapadni_(Adiguesia) Abominada Congoleño Weaubleau_(Misuri) Yuty_(Paraguay) Cires-les-Mello Clase_Durandal Valle_del_Huasco_(vino) APC_(gen) Yacimiento_arqueológico_de_Nuestra_Señora_de_Oreto_Zuqueca Aeroflot XXVI_Distrito_Electoral_Federal_del_Estado_de_Mexico XECARH-AM Compagnia_Aerea_Italiana Christian_Vietoris Aeropuerto_de_Hanover-Langenhagen Zumalacarregui Yuya_y_Tuyu Abraham_Zabludovsky Yeda Aeropuerto_de_Estocolmo_Västerås Yacimiento_arqueologico_del_monte_Ornedo Condado_de_Blaine_(Idaho) Concha_Alós Constitucion_francesa_del_ano_I Acondicionador_de_aire Consejo_Nacional_de_Estudiantes_de_Derecho Absolutismo_(desambiguacion) Adhémar_Jean_Claude_Barré_de_Saint-Venant Clemente_Cortejón Acacia_cymbacantha Cofradía_de_Nuestra_Señora_de_la_Soledad_(Logroño) Wallenstein A_Tu_Lado Venteuil Aeropuerto_internacional_de_Astana Viola_kanoi Coches_electricos Agnathotermes Aegochloa Villeneuve_Saint-Nicolas Via_del_apoplasto Climbing_Hill_(Iowa) A_pie,_en_bici_o_en_moto Congreso_de_la_Republica_Argentina Adel_Imam Condado_de_Ferry

html map