Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

João_da_Câmara Jesse_Custer Las_Cévennes Juan_José_Jiménez_Ramos_"Tío_José_El_Granaíno" Kristaq_Rama Laser_Airlines Lascellas_Ponzano Liga_Mayor_de_Beisbol Jordán_de_asso Juan_Sedeno Joan_Rovira_i_Roure Lisuarte_de_grecia La_Banderville Ley_de_Derechos_Civales_de_1964 Institución_smithsonian Judaísmo_mesiánico Las_Isletillas Lakes_(Alaska) Jose_Maria_Moro John_Amery Julian_Benjamin Jacobo_Fitz_James_Stuart_Falcó_Portocorarrero_y_Osorio L_A.V. Juan_Yague Joaquin_Fernandez_Erdoíza Kokudō_Kyūshi_Ferry Jigme_Khesar_Namgyal_Wangchuck Lista_de_arzobispos_de_Santiago_de_Compostela John_o'_Groats La_peregrina Josep_Font_i_Gumà La_Tabare_Riverock_Banda Lilu Jaime_Dussán_Calderón Jagua_Pasto_(Guayanilla) Katwa Ligue_1_1953-54 Liga_srpska_de_belgrado Juegos_Olímpicos_de_Río_de_Janeiro Jesus_Morales_(actriz) José_Maria_Sánchez-Silva_y_García-Morales La_jolie_fille_de_Perth Jeronimo_Pedro_Mathet_Rodríguez Invisible_Lantern Kristian_Alvarez Jerzy_Janowicz Jushal_Jan_Jattak José_Picciotto Lista_de_capítulos_de_Malcolm_in_the_middle Lecompte_(Luisiana) La_Ferté Juan_de_Rojas_Hinestrosa Linepithema_humile Jose_Díez_Canseco Liga_Balcarcena_de_futbol

html map