Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Semana_santa_de_daimiel Schizothorax_plagiostomus Templo_de_Vernal_(Utah) San_Diego_Civic_Center Sohnsia_filifolia Sinfonía_n.º_9_(Mozart) Saṃ-skara-hina Thieblemont_Faremont Segunda_Division_de_España_1933_34 Selección_de_futbol_de_Taiwán San_Francisco_Javier_(desambiguación) Savoy_Hotel Serie_Mundial_de_Póquer_de_2008 Shoegaze Salsa_rosada_arequipeña Solúcar_Energia_S_A. The_new_girl_in_town Saint-Mars-du-Desert_(Loira_Atlantico) Tatiana_Nikolaievna Tabu_Homosexualität Segunda_Division_de_Chile_1958 Tarasa Sergei_Stakhovsky Sociedad_de_Integracion_Gay_Lesbica_Argentina Telipogoninae Salios Secesion_de_berlín Scooby_Doo_y_la_Persecución_Cibernetica Torroella_de_Fluviá St_Moritz Tetratoma_variegata Segunda_Division_de_Portugal Teofrasto_Renaudot Stade_Numa-Daly_Magenta Shivers_(película) Seaside_Heights_(Nueva_Jersey) Torus_mandibularis Städtische_Oper_Berlin Salvaterra Scheid. Thomas_Huxley Saussurea_alpina_subsp._macrophylla Single_Video_Theory Sapindus_stenopterus Strevi Soundgarden Tak Sinfonía_n._66_(Haydn) Sri_Tirumalai_Krishnamacharya Siena_tostado Salvador_Aguirre_(político) Terror_blanco Salice Simón_I_Patiño Segunda_guerra_chino-japonesa

html map