Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sistema_hindu-arábigo Serie_71_de_SFM Transicion_vítrea_dinamica Selección_de_hockey_sobre_césped_femenina_de_Chile Spoliarium Sjirat Selección_de_fútbol_sub-20_de_El_Salvador That_'70s_Show Tour_de_Elk_Grove_2012 Scinax_similis South_Fulton_(Tennessee) Tariq_Said_Ramadan Toshihiro_Nishikado San_Miguel_de_la_Mora_de_la_Mora Teoría_de_vigas_de_Euler_Bernoulli Soberanía_absolutista Santa_Catalina_de_Guadalcazar_del_Valle_de_Moquegua Skalický_trdelník Tarrietia_actinophylla San_Pedro_del_Paraná Sagy_(Saona_y_Loira) Saint-Cirq-Souillaguet Saw_Something/Deeper_and_Deeper Santa_Cristina_de_Figueiro Saint_Aubin-des-Bois The_1 Trachelophorus_dromas San_Nicolas_de_los_Ranchos_(municipio) San_Buenaventura_(Coahuila) Trash_cinema Tarantos Stay_(álbum) Serbobosnia Taladro_(música) The_Shawshank_Redemption_(banda_sonora) The_White_Balloon San_Miguel_de_Allende_(Guanajuato) San_Juan_Chamelco Síndrome_de_Cockayne Salvia_rectiflora Sey Santa_Eufémia Tesoro_de_cheste Sentencia_de_Benifayo Selección_femenina_de_fútbol_de_Rusia Stephen_Sommers Tercanes Sistema_monarquico Saguinus Sociedad_política_en_Indias Stromanthe_setosa Saint-Jacques-Compostelle Sombrerero Terraza_verde Santo_Nino_Jesus_Doctor_de_los_Enfermos

html map